Brodovi i pomorstvo

Forum about ships and maritime travel
 
Početna stranicaPočetna stranica  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Minolovac tip Sirius

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
minolovac

minolovac


Join date : 10.06.2011
Age : 63
Lokacija : Sveta Nedelja

Minolovac tip Sirius Empty
PostajNaslov: Minolovac tip Sirius   Minolovac tip Sirius Icon_minitimepet lip 10, 2011 9:09 pm

Tri broda ovog tipa ( M151 Vukov klanac, ex Hrabri, M152 Podgora ex Smeli i M153 Blitvenica ex Slobodni) su kupljena od francuza pedesetih godina prošlog stoljeća. U to vrijeme su bili moderni i efikasni brodovi. Dužine 46 m, istisnine 350 t sa tada najmodernijom minolovnom opremom, i pogonom 2 DM SEMT Pielstick po 850 KS i brzinom 15 čv, bili su najveći i najbolji minolovci koje je JRM imala. 1960 je u Lošinju izgrađen po francuskom projektu M161 Snažni (kasnije Gradac) koji se razlikovao po pogonu. Imao je generatore plina GS 34 i plinske turbine Alsthom belfort, ukupne snage 2x 1200 KS, pa je zahvaljujući pogonu dostizao preko 17 čvorova.
Minolovac tip Sirius 1611h


Minolovac tip Sirius M16101



161 mi je prirastao srcu, jer sam na njemu plovio kao strojar skoro 4 godine i kad sam se (sad u penziji) opet počeo baviti brodomodelarstvom, bio je logičan izbor za prvi brod. Još imam neke nacrte, koristio sam i neke fotke (najčešće sa Palube) i rezultat je slijedeći...Minolovac tip Sirius 60254753


Minolovac tip Sirius 87050873


Minolovac tip Sirius 41043468


Minolovac tip Sirius M22b


Minolovac tip Sirius 71186192


Minolovac tip Sirius 49506743


Mjerilo je 1:100, klasična gradnja s rebrima i oplatom, materijali kako se snađe.
Ako nekoga zanima, mogu i opširnije s podacima o brodu. model je završen prošle godine u proljeće, poslije je na red došao stari razarač Split. To će biti slijedeći post, do tada drunken
[Vrh] Go down
FRED

FRED


Join date : 02.03.2008
Lokacija : Split - Hvar

Minolovac tip Sirius Empty
PostajNaslov: Re: Minolovac tip Sirius   Minolovac tip Sirius Icon_minitimepet lip 10, 2011 9:20 pm

E ovo je odlično. Možeš komodno opširnije o brodu. Drago mi je da če ova tema malo oživit.
[Vrh] Go down
crni_balkanac

crni_balkanac


Join date : 15.07.2010
Lokacija : SOL - alpha quadrant

Minolovac tip Sirius Empty
PostajNaslov: Re: Minolovac tip Sirius   Minolovac tip Sirius Icon_minitimepet lip 10, 2011 9:33 pm

Nisam bas neki ljubitelj modelarstva ali to stvarno dobro izgleda.
Puno detajla, pa je pravi gušt pogledat te makro fotografije.
[Vrh] Go down
minolovac

minolovac


Join date : 10.06.2011
Age : 63
Lokacija : Sveta Nedelja

Minolovac tip Sirius Empty
PostajNaslov: Re: Minolovac tip Sirius   Minolovac tip Sirius Icon_minitimened lip 12, 2011 7:49 am

Evo, još par podataka o samom brodu.
Od naoružanja je imao 2 topa 20 mm Oerlikon koji su sedamdesetih zamijenjeni YU Hispanima istog kalibra. Od protuminskog naoružanja je imao
MDL 4 mehaničku divergentnu lovku, dugo čelik čelo s plovcima i rešetkama radi održavanja forme i rezačima za podrezivanje sidara mina
PEML-4 petljasta elektromagnetna lovka, u stvari dugački kabel kroz koji se pulsira struja velike snage radi stvaranja mag. polja
AEL akustična eksplozivna lovka, izbacuje bombice od 150 grama koje uništavaju upaljače osjetljive za zvuk (dobre za ribu kad se pravilno iskoriste)
AKL i ABL, akustične minolovke koje stvaraju zvučne vibracije
Brod je bio u sastavu 16 diviziona minolovaca u Pločama. 1980 kod isplovljenja se zanio zbog jakog juga i teško oštetio oba propelera na sidrišu Baćina. Ravnanje nije uspjelo, pa su stavljeni drugi s kojima više nije mogao postići više od 16 ČV. 1982 je započeta rekonstrukcija u lovac mina koja je trajala oko 2 godine. Ugrađen je Plesey sonar, produženo nadgrađe mosta i opremljen sa dvije PAP 104 ronilice, žično vođene s kamerama i mogućnosti da se kod sumnjivog predmeta ostavi "jaje", bomba od 50 kg i daljinski detonira.
Za vrijeme domovinskog rata, kod napada na sidrište Baćina, oštećen je minom s minobacača, ali je uspio pobjeći u Boku s ostalim brodovima. Izrezan je negdje 1994.
Minolovac tip Sirius Minolovacjpgthumb


Brod u Splitu poslije rekonstrukcije
Minolovac tip Sirius Imageswmphp


Posljednja slika prije rezanja
Još par slika modela, koji ga prikazuje kakav je bio dok sam plovio na njemu, prije rekonstrukcije
Minolovac tip Sirius P4210053


Minolovac tip Sirius P4220061


Minolovac tip Sirius 58203251


Minolovac tip Sirius 40036909


Pozz pirat
[Vrh] Go down
Sponsored content





Minolovac tip Sirius Empty
PostajNaslov: Re: Minolovac tip Sirius   Minolovac tip Sirius Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Minolovac tip Sirius
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Brodovi JPS-a
» Minolovac iz mojeg avatara
» Minolovac - lovac mina "Blitvenica" M -153

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Brodovi i pomorstvo :: Praksa :: Modelarstvo-
Forum(o)Bir: