Brodovi i pomorstvo

Forum about ships and maritime travel
 
Početna stranicaPočetna stranica  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Junaci dana

Go down 
Autor/icaPoruka
tandara




Join date : 20.08.2011
Lokacija : Varaždin

Junaci dana Empty
PostajNaslov: Junaci dana   Junaci dana Icon_minitimepet oľu 06, 2015 12:33 am

Medicinski tehničar Darko Bakić: Ni sam ne znam kako smo došli u Split

Vožnju gliserom za hitni prijevoz pacijenata iz Supetra u Split pamtit će kompletna posada te brze brodice, koja je u četvrtak ujutro hrabrom i odvažnom akcijom po strašnom nevremenu spasila život ženi (82) iz Pučišća: ona je u noći između srijede i četvrtka doživjela srčani udar u svojoj kući.

Gotovo pogibeljnu vožnju iz Supetra sigurno će zapamtiti i pacijentica, koja je ipak sretno dovedena u KBC Split, na Firulama, gdje je medicinski zbrinuta u koronarnoj jedinici.

- Ni sam ne znam kako smo došli u Split. Ta vožnja gliserom, po onakvom nevremenu, bila je nestvarna. U Supetar nije mogao pristati trajekt, niti je po pacijenticu, zbog jakog vjetra, mogao doći helikopter, a mi smo se išli junačiti. I uspjeli smo, spasili smo ženi život i to je ono najvažnije - kazuje Darko Bakić, medicinski tehničar i vozač u timu 2 Zavoda za Hitnu medicinsku pomoć, koji svoju ispostavu ima u Gornjem Humcu na Braču.

Život u opasnosti

No, da bi ta dramatična priča spašavanja ljudskog života bila kompletna, moramo je ispričati od početka.

- U srijedu oko pola noći, iz Gornjeg Humca, moja kolegica medicinska tehničarka Martina Antičević i ja vozilom Hitne pomoći uputili smo se u Pučišća, gdje je žena doživjela infarkt i odatle smo je prevezli u Supetar. Kako zbog groznog vremena nismo mogli dobiti helikopterski prijevoz do Splita, a nismo mogli ni gliserom, bili smo primorani čekati trajekt koji je iz Splita u Supetar krenuo u četvrtak u 6.15 sati i vraćao se u Split u 7.45. No, taj trajekt se jedno sat vremena vrtio ispred supetarske luke i zbog velikog vjetra i valova nije uspio pristati. Tada smo - budući da je život žene bio u opasnosti - ipak odlučili gliserom Ante Dobronića, koji služi za hitan prijevoz pacijenata, krenuti prema Splitu. Vjerujte, jedva smo izvukli živu glavu i u Split smo došli oko 9.30 sati. U pratnji pacijentice na gliseru je bila i dr. Divna Leskur - govori nam Bakić.

Ovakvo more i vjetar ne pamti ni Dobronić, koji se već pet godina bavi sanitetskim prijevozom pacijenata s Brača.

- Današnji vremenski uvjeti bili su među nekoliko najgorih vremenskih uvjeta koje sam doživio prevozeći gliserom pacijente u splitsku bolnicu. Stari Bračani ne pamte ovakav vjetar, a na pola kanala su valovi bili visoki i do šest metara. Inače, iz Supetra do Splita put mojim gliserom traje od 18 do 22 minute, a jutros mi je trebalo 37 minuta. Bilo je strašno grubo vrijeme - zaključio je Ante Dobronić.

Najbitnije je u cijeloj priči da je pacijentica sigurno dovedena u KBC Split i da je živa i medicinski zbrinuta.

Junak Ante: Nije nam bilo natrag

Ciklona Rea koja se obrušila na Dalmaciju dobila je svog junaka, kapetana glisera Antu Dobronića, koji je ženu pod srčanim udarom prevezao u Split. On s Hitnom pomoći ima ugovor o prijevozu bolesnika s Brača i Šolte. Godišnje ih preveze i više od 450, no rijetko kada se dogodi ovako opasna situacija.
- Ovako ekstremni uvjeti rijetko se vide. Jedina je želja bila spasiti ženu, morao sam ući u borbu s valovima većim od pet metara i nije bilo povratka. Nikad mi se nije dogodilo da se vratim, pa sam odlučio da neću ni ovaj put. Gliser je plesao na valovima, dizao se pa ponirao. Nije bilo lako, no odlučio sam ustrajati do kraja - kaže Ante.

Poslije je čuo da je žena spašena i to mu je najvažnije.

[You must be registered and logged in to see this link.]

[Vrh] Go down
tandara




Join date : 20.08.2011
Lokacija : Varaždin

Junaci dana Empty
PostajNaslov: Re: Junaci dana   Junaci dana Icon_minitimepet oľu 06, 2015 12:42 am

Isplovili po orkanskoj buri za Split da bi ženi spasili život

Orkanski vjetar zaustavio je sav pomorski promet, pa pacijenticu, koja je doživjela infarkt, nisu mogli ukrcati u trajekt. Zbog vremena nije mogao poletjeti ni helikopter

Usprkos olujnom nevremenu Ante Dobronić, Nikola Klinčić, doktorica Divna Leskur i medicinski tehničar Darko Bakić isplovili su iz Supetra kako bi u Split prevezli Katicu N. (82) koja je doživjela infarkt.

Ženu je u četvrtak rano ujutro u Supetar iz Pučišća dovezlo vozilo Hitne pomoći s dvojicom medicinskih tehničara. Bila joj je potrebna liječnička skrb koju joj u Supetru nisu mogli pružiti, te je Katicu trebalo hitno prevesti u Split. Orkanski vjetar zaustavio je sav pomorski promet, pa pacijenticu nisu mogli ukrcati u trajekt.
Nije mogao letjeti ni helikopter

Vojni helikopteri također nisu mogli letjeti i jedina preostala opcija je bila pozvati Antu. Njegova tvrtka registrirana je za prijevoz bolesnika i ima ugovor sa županijskim Zavodom za hitnu medicinu.

- Vrijeme je bilo užasno, ali nije bilo mjesta za oklijevanje. Ženi je život bio ugrožen i trebalo je što prije isploviti - kaže Ante. Pozvao je prijatelja Nikolu da mu se pridruži i uskoro su se počeli probijati kroz valove prema Splitu.

- Puhao je jaki levanat i valovi su bili dosta veliki. Propadali smo po pet metara i onda bi nas opet vratilo nazad - priča Nikola.

Iako je putovanje do Splita trajalo 35 minuta, vrijeme im je protjecalo užasno sporo. U Splitu ih je čekala Hitna pomoć koja je preuzela pacijenticu i odvezla je u bolnicu. Prema posljednjim informacijama žena je stabilno.

Ante i Nikola su se malo okrijepili te nestrpljivo čekali da levanat okrene na buru kako bi se lakše vratili u Supetar.

Ante godišnje preveze oko 420 pacijenta s Brača i Šolte i iako ljeti ima mnogo više posla, zimske intervencije su dosta zahtjevnije. Upravo zbog toga se htio što prije vratiti na Brač za slučaj da hitni prijevoz zatreba još nekome od otočana.
Joli spasio novogodišnju gažu

Spasio je Ante i Jolinu novogodišnju gažu na Krku, kada su mu prateći bend i oprema zaglavili na Braču usred nevremena. Nitko nije htio isploviti, pa je Ante ukrcao bend i opremu i dovezao ih do Splita, odakle su nastavili autom prema Krku.

[You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
 
Junaci dana
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» 5 trajekta u 2 dana

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Brodovi i pomorstvo :: Događaji :: Vijesti iz pomorstva-
Forum(o)Bir: