Brodovi i pomorstvo

Forum about ships and maritime travel
 
Početna stranicaPočetna stranica  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Dogradnja luke Mrtvaška

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
little bad town




Join date : 28.04.2014
Age : 22
Lokacija : Mali Lošinj

Dogradnja luke Mrtvaška Empty
PostajNaslov: Dogradnja luke Mrtvaška   Dogradnja luke Mrtvaška Icon_minitimesub sij 16, 2021 1:31 am

[Vrh] Go down
crni_balkanac

crni_balkanac


Join date : 15.07.2010
Lokacija : SOL - alpha quadrant

Dogradnja luke Mrtvaška Empty
PostajNaslov: Re: Dogradnja luke Mrtvaška   Dogradnja luke Mrtvaška Icon_minitimesub sij 16, 2021 11:13 pm

little bad town je napisao/la:
Nažalost ne mogu kopirati tekst članka
https://www.otoci.net/index.php/u-razno/12051-potpisan-ugovor-za-mrtvasku

Zabranis ucitavanje skripta na toj stranici i evo ga Wink

Citat :

Potpisan ugovor za Mrtvašku

Bojan Purić
Petak 15.01.2021.

U Rijeci je potpisan ugovor o radovima dogradnje pristaništa u uvali Mrtvaška na jugu otoka Lošinja.


Predmet ugovora su radovi na gradnji lukobrana duljine 105 metara s dvije trajektne rampe za prihvat domaće i međunarodne brodske linije. U produžetku lukobrana planiran je operativni plato duljine sto metara za privez katamarana i gospodarskih plovila, kao i vezovi za barke mještana otoka Ilovika.

Potpisnici su Filip Balija, ravnatelj Županijske lučke uprave Mali Lošinj te predstavnik izvođača radova "Texo Molinor" iz Cavtata i "Impresa Construzioni Mentucci" Antonio Deranja, a prisustvovali su primorsko-goranski župan Zlatko Komadina, lošinjska gradonačelnica Ana Kučić te pomoćnik ministra mora, prometa i infrastrukture Siniša Orlić i drugi dužnosnici.

Zajednica izvođača radova ocijenjena je najpovoljnijim od četiri ponuđača koji su se prijavili na natječaj, a radovi su "teški" 57,18 milijuna kuna s PDV-om.

"Dodijeljena su bespovratna sredstava iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.–2020. u ukupnom iznosu od 81.203.795,49 kuna, što su i najveća odobrena sredstva za izgradnju na obali u PGŽ. Od tog novca, sredstva namijenjena za izvođenje radova iznose 70.645.870,25 kuna, što je više od ukupnog iznosa odabrane ponude za izvođenje radova, čime je u cijelosti zatvorena financijska konstrukcija za radove na dogradnji luke Mrtvaška", ističu u Primorsko-goranskoj županiji.

Ali mi ne ide u glavu sto je potrebna tako velika luka na tome mjestu.
I cuj, medjunarodna katamaran linija?! Pa tu nema nicega, osim 10km duga, preuska i strma cesta prema otpadu - hoču reci, Malome Losinju.
Bice, da se sprema teritorij za novu marinu. Opet neko drzi prste u djemu Rolling Eyes
[Vrh] Go down
little bad town




Join date : 28.04.2014
Age : 22
Lokacija : Mali Lošinj

Dogradnja luke Mrtvaška Empty
PostajNaslov: Re: Dogradnja luke Mrtvaška   Dogradnja luke Mrtvaška Icon_minitimened sij 17, 2021 2:17 am

Hvala ti Smile


Po meni trajekt može preseliti tamo jer će cesta će biti rekonstruirana unutar tog projekta. Time možda napokon dobijemo direktniju vezu sa Rabom. Brzobrodske je suludo seliti tamo, pa nisu se ni u Zadru selile u Gaženicu. Ništa im ne fali tamo gdje su sad. Ona linija za Ilovik može ostati na Mrtvaškoj jer tamo ljudi sa Ilovika ostavljaju aute. A projekt nekakve nove marine i čak pristaništa za jahte i megajahte se smještao na onaj predio kod bivše vojne baze na Velopinu
[Vrh] Go down
crni_balkanac

crni_balkanac


Join date : 15.07.2010
Lokacija : SOL - alpha quadrant

Dogradnja luke Mrtvaška Empty
PostajNaslov: Re: Dogradnja luke Mrtvaška   Dogradnja luke Mrtvaška Icon_minitimened sij 17, 2021 8:55 pm

Time ce unistit zadnji jos djelomicno ocuvani dio otoka, pogotovo ako ce stvarno produzit i stazu aerodroma pa time upropastit najljepsi dio Losinja - ako malo produljim prema zapadu.
Uz to, ja ne vjerujem, da se moze recimo kamijon popeti uz brdo iz Mrtvaske, ako bi tamo pristajao cak i trajekt, osim ako ne naprave potpuno novu trasu ceste, a vec postojeca izgleda grozno pogledom sa mora. Vidi se ona strma asfaltna zmija cak i sa Dugog Otoka, sa brda iznad Bozave. I ako je stvarno interes za katamaransku/brzobrodsku liniju sa Rabom bila bi vec davno uvedena, jer niko nikome ne sprecava, da brod recimo ne stane u Rovensku. Eventualno bi, ako se uvede bilo koja linija vecim brodom, bila potrebna i autobusna linija sa gradom i imacemo jadranski Santorini. Bar sto se tice voznje autobusom uz i niz brdo Shocked
Jedina prednost koju vidim bice za stanovnike Ilovika, koji su si vec odavno prisvojili tu uvalu svojim autima. A ne bi imao nista protiv toga, ako onda meni, kad recimo dodjem tamo jedan put godisnje, ne bi veselo htijeli naplatit parking, a uz to automobili nabacani sve popreko. A i sam Ilovik je vec sada, bar u visokoj sezoni, preopterecen turistima!

Sta bi ja napravio?
1. Obnovio i produzio taj most u Mrtvaskoj za nekih 15 metara, jer ovo sto je sad je smjesno za putnicku luku, ma da lokalnu, da lokalnije i ne moze.
2. E sad divlja ideja... Prosirio vec sad preusku Privlaku, tako da mogu proc putnicki brodovi. Posljedica bi bila i cistija Losinjska uvala zbog veceg protoka mora sa sjeverne strane.
3. Brodove nikako ne bi tjerao iz Losinja u neke obskurne luke, jer je mozda Jadroliniji ili nekom drugom tesko napraviti đir na drugu stranu otoka u glavni grad.

Ali to su samo moje ideje o kojima sam razmisljao godinama.
[Vrh] Go down
little bad town




Join date : 28.04.2014
Age : 22
Lokacija : Mali Lošinj

Dogradnja luke Mrtvaška Empty
PostajNaslov: Re: Dogradnja luke Mrtvaška   Dogradnja luke Mrtvaška Icon_minitimepon sij 18, 2021 12:04 am

Negdje sam vidio da bi linija za Rab trebala biti trajektna, zato se navija za Mrtvašku. Projekt nove ceste će imati nešto više serpentina ali neće biti toliko strme. Vjerujem da će to biti ok rješenje ali pod uvjetom da tamo budu samo trajekti i brodska za Ilovik, sve ostalo ostaje gdje je.

Više se ne priča o marini i pristaništu za jahte i megajahte na Velopinu...
[Vrh] Go down
crni_balkanac

crni_balkanac


Join date : 15.07.2010
Lokacija : SOL - alpha quadrant

Dogradnja luke Mrtvaška Empty
PostajNaslov: Re: Dogradnja luke Mrtvaška   Dogradnja luke Mrtvaška Icon_minitimepon sij 18, 2021 9:30 pm

Ma... Jadrolinija bi ukinula i trajektnu vezu sa Zadrom, a ne da ce uvesti novu sa Raba.
A gdje bi uopce bila polazna luka za taj trajekt sa Raba? Grad Rab? Ne vjerujem.
Uz to, ako tamo u buducnosti moze pristat trajekt, zaboravi da ce ti "Bartol" ljeti dolaziti u grad.

Sto je otocima potrebno, su brze kruzne putnicke veze izmedju otoka - bar u sezoni.  Minimalno dvije dnevno, tako da se moze na destinaciju
i natrag u isti dan, sa obje strane linije, po mogucnosti bez, da se budis ujutro u pola pet, a vracas se ravno u krevet. I to ne sa prozdrljivim katamaranima, u
kojima ne vidim boducnosti, nego malo ekonomicnijim putnickim brodovima brzinom od recimo 20kn/h.
Sad to tesko uradim, cak da zelim samo na Susak ili na Unije, a Ilovik je vec izvan dometa, ako nemam svoj auto.
Da kombiniram posjetu recimo dva otoka u isti dan, je gotovo pa nemoguce. Ali samo da se razumemo - u mislima imam
linije od Losinja pa tamo do Ista i unatrag, ne samo "Losinjski arhipelag". A od tamo naprijed nove linije, sa centrom recimo oko Bozave.
Tako bi bilo potrebno povezat kompletni Jadran. I to potpuno komercjalnim linijama. Ako domaci nece, dati strancima, pa nek se zajebavaju prvi ili drugi.
Point je u povezanosti. Turistu nece biti tesko platit 100 kuna za kartu i recimo 180 za povratnu, a i mnogim domacinima ne,
pogotovo kad im neko objasni, da time nece izgubiti postojece subvencijonirane linije.

Ali sad plovim vec daleko od Mrtvaske, tako da cu tu bacit sidro Wink
[Vrh] Go down
little bad town




Join date : 28.04.2014
Age : 22
Lokacija : Mali Lošinj

Dogradnja luke Mrtvaška Empty
PostajNaslov: Re: Dogradnja luke Mrtvaška   Dogradnja luke Mrtvaška Icon_minitimepon sij 18, 2021 9:41 pm

A valjda Mišnjak. A ova ideja sa jačim linijama među otocima je skroz na mjestu
[Vrh] Go down
crni_balkanac

crni_balkanac


Join date : 15.07.2010
Lokacija : SOL - alpha quadrant

Dogradnja luke Mrtvaška Empty
PostajNaslov: Re: Dogradnja luke Mrtvaška   Dogradnja luke Mrtvaška Icon_minitimepon sij 18, 2021 10:24 pm

Pa ako je Misnjak u pitanju, zasto ne onda direktno iz Stinice? Ili cak Prizne? Ili Novalje?
Ja mislim da, ove linije, bar sa trajektom nece biti. Ako promjesas te gornje karte, bi jos najlogicnija bila iz Lopara.
Ali ce "Bartol" tu stati ako ce biti moguce. Jer se Jadroliniji ne plovi okolo u grad i da bi time skratili  liniju za 20 milja u jednome smjeru,
te ustedili sat i pol na vremenu te konacno uhvatili vozni red  Rolling Eyes
[Vrh] Go down
Sponsored content





Dogradnja luke Mrtvaška Empty
PostajNaslov: Re: Dogradnja luke Mrtvaška   Dogradnja luke Mrtvaška Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Dogradnja luke Mrtvaška
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Dogradnja luke Preko
» Slike iz luke Pula
» Dobri duh Splitske luke
» Trajektne luke na Hvaru

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Brodovi i pomorstvo :: Putnički brodari :: Infrastruktura-
Forum(o)Bir: