Brodovi i pomorstvo

Forum about ships and maritime travel
 
Početna stranicaPočetna stranica  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Hrvatska Ratna Mornarica

Go down 
+20
lekadol
Korkira
Mala
Luka
maki777
9A6NFG
bilic
GOF
Robert
MARKO POLO
korkira1
dinko3
sidro
Portos
croships
Achille Lauro
BlueLine
FRED
USS Nimitz
Admin
24 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Autor/icaPoruka
MARKO POLO




Join date : 01.02.2009
Lokacija : Rijeka

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimened oľu 29, 2009 3:10 pm

U Dubrovniku je već dva dana spasilački brod Hrvatske ratne mornarice Faust Vrančić evo slike:


[img]Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 P3260004h[/img]
[Vrh] Go down
dinko3

dinko3


Join date : 01.12.2008
Age : 54
Lokacija : Vis

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimeuto tra 14, 2009 5:50 pm

Faust Vrančić,Vis,14.04.2009.

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 29z7s6r

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 2v113wj
[Vrh] Go down
FRED

FRED


Join date : 02.03.2008
Lokacija : Split - Hvar

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimeuto tra 28, 2009 11:21 pm

Ovih dana je neka vježba u splitskom akvatoriju, pa kao ko može slikat ili zna o tome?
[Vrh] Go down
Robert

Robert


Join date : 30.12.2008
Age : 49

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimepet svi 22, 2009 11:20 pm

Petar Krešimir IV u remontnom brodogradilištu Šibenik u svibnju 2007.g.
Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Picture084
Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Picture089
i Cetina u svibnju 2008.
Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 IMG_5061
[Vrh] Go down
korkira1

korkira1


Join date : 19.12.2008
Age : 30
Lokacija : Vela Luka

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimepet svi 22, 2009 11:35 pm

Cetina je biLa u Vela Luci dva put!
[Vrh] Go down
croships




Join date : 13.02.2008

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimesub svi 23, 2009 12:11 am

DJB-106
Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Dscn0405k
[Vrh] Go down
FRED

FRED


Join date : 02.03.2008
Lokacija : Split - Hvar

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimened svi 24, 2009 10:23 pm

Koliko u HRM imamo ovakvih DBJ?
[Vrh] Go down
croships




Join date : 13.02.2008

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimened svi 24, 2009 10:34 pm

3 aktivna i 4 neaktivna
[Vrh] Go down
FRED

FRED


Join date : 02.03.2008
Lokacija : Split - Hvar

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimepon svi 25, 2009 9:10 pm

Samo. JRM ih je ima cilo čudo kako mi nismo iskupili još kojega?
Ove desantne brodove su činili u GREBENU, činidu mi se ful jednostavni, je ko zna koliko bi mogli koštat?
Meni se čak čini da postoje dvi verzije krača i duža.
[Vrh] Go down
BlueLine

BlueLine


Join date : 27.02.2008
Lokacija : HRVATSKA, Split

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimesri lip 17, 2009 11:52 am

RTOP-41 Vukovar


RTOP-41 Vukovar je ratni brod u sastavu Hrvatske ratne morarice. Izgrađen je u Brodogradilištu Wärtsilä u Finskoj 1985. godine te stavljen u službu u Finskoj ratnoj mornarici pod imenom FNS 62 Oulu. Do 2000. godine u sastavu Flote Hrvatske ratne mornarice nalazio se brod istog imena koji je bio klasificiran kao torpedni brod - TB-51 Vukovar

Karakteristike

Brod ima deplasman od 300 tona, dužine je 45 metara, širine 8,8 m, a gaz mu je 3 m. Opremljen je s tri dizelska motora MTU 16V 538 TB92 snage 9000 kW (3 brodska vijka). Može postići brzinu od 32 čvora. Brod opslužuje 30 članova posade.

Naoružan je pramčanim topom Bofors kalibra 57 milimetara, dva protuzrakoplovna topa Sako 23 milimetra, te krmene platforme koje nose osam dalekometnih protubrodskih raketa RBS-15 SSM. Može nositi i dubinske bombe.

užba u HRM

Brod je povučen iz službe u Finskoj ratnoj mornarici 2007. godine te je prodan Hrvatskoj ratnoj mornarici kao dio "offset" programa nabave oklopnih vozila Patria AMV Hrvatskoj za 9 milijuna eura. Uz RTOP-41 Vukovar, u sastavu Hrvatske ratne mornarice nalazi se još jedan brod iste klase RTOP-42 Dubrovnik. Zapovjednik broda je poručnik fregate Srđan Bilić.
U sklopu procesa obuke posade, prvo topničko gađanje RTOP-42 je izvedeno 26. veljače 2009.


Klasa i vrsta : raketna topovnjača klase Helsinki
Brodogradilište : Brodogradilištu Wärtsilä, Helsinki, Finska
Porinuće :
Kum broda : Zdenka Buljan
Stavljen u službu: 16. lipnja 1985. kao FNS 62 Oulu
Povučen iz službe 2007.
Ponovno stavljen u službu: 26. siječnja 2009.
Preimenovan: 26. siječnja 2009. u RTOP-41 Vukovar
Status: u službi
Matična luka: Split
Glavne osobine:
Istisnina: 300 tona
Dužina: 45 m
Širina: 8,8 m
Gaz: 3 m
Pogon: 3 × MTU 16V 538 TB92 diezel; 9000 kW
Brzina: 32 čv
Doplov: (15-20-dnevna autonomija)
Posada: 30
Radari i sonari: Philips 9LV 225 radar za kontrolu vatre

Saab EOS400: optički usmjerivač
9GA 208 radar za površinsko traganje
Raytheon ARPA navigacijski radar
Simrad SS304 sonar monitran na trupu
Finnyards Sonac/PTA tegleni sonar
Sprave za elektroničko ratovanje Argo Systems za upozoravanje od radara
Naoružanje: 1 × Bofors 57 mm/70 Mk1

2 × Sako protuavionski top 23 mm/878 × Saab RBS-15 SSM
2 × šine za dubinske bombe Napomene do 2007. u službi Finske ratne mornarice pod imenom FNS-62 Oulu


Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Rtop41vukovar

Slika i tekst preuzeti sa: www.hr.wikipedia.org
[Vrh] Go down
BlueLine

BlueLine


Join date : 27.02.2008
Lokacija : HRVATSKA, Split

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimesri lip 17, 2009 11:58 am

Imao sam priliku biti na ovom brodu samo se ne sjećam koji je bio Dubrovnik ili Vukovar na dan otvorenih vrata HRM-a u Splitu. Brodovi su jako dobri i uopće se ne mogu uspoređivati sa starim željezom poput Krešimira i Zvonimira, jer to su brodovi čisto hrpa starog željeza nisu za ništa drugo. Tada kad sam bio na njima čak su svima od njih skinute rakete i tako stoje vezan već duže vrijeme, tako da se ne bi čudio da ih se u rashod bace. Šta se tiče topovnjača klase Helsinki interesantno je neznam dali je ko ovdi spominja da ti brodovi imaju 3 propelera na krim isto tako klimu imaju, ali samo grijanje, jer je brod građen za sjeverna mora pa posada priko lita u njima doslovno umire(bio sam po vrućini u njemu Laughing ).
[Vrh] Go down
korkira1

korkira1


Join date : 19.12.2008
Age : 30
Lokacija : Vela Luka

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimesri lip 17, 2009 12:08 pm

Danas je dosla u VeLa Luci ratna mornarica 81 !! Jedina je steta sto nemogu sLikati jer mi je fotoaparat u kvaru ...
[Vrh] Go down
croships




Join date : 13.02.2008

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimesri lip 17, 2009 12:10 pm

Znači Cetina je došlal
[Vrh] Go down
korkira1

korkira1


Join date : 19.12.2008
Age : 30
Lokacija : Vela Luka

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimečet srp 02, 2009 4:15 pm

Veljaca 2007. u VeLoj Luci:

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 P2100013

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 P2100012a

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 P2100011
[Vrh] Go down
GOF

GOF


Join date : 08.01.2009
Lokacija : Stobreč

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimesub srp 04, 2009 8:08 pm

Neznam zašto kažeš da su Krešimir i Zvonimir staro željezo. To su odlični brodovi samo su po meni
odabrali krivi pogon, koji je tim brodovima bio problem.
[Vrh] Go down
bilic




Join date : 14.07.2009

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimeuto srp 14, 2009 1:13 pm

BlueLine je napisao/la:
Imao sam priliku biti na ovom brodu samo se ne sjećam koji je bio Dubrovnik ili Vukovar na dan otvorenih vrata HRM-a u Splitu. Brodovi su jako dobri i uopće se ne mogu uspoređivati sa starim željezom poput Krešimira i Zvonimira, jer to su brodovi čisto hrpa starog željeza nisu za ništa drugo. Tada kad sam bio na njima čak su svima od njih skinute rakete i tako stoje vezan već duže vrijeme, tako da se ne bi čudio da ih se u rashod bace. Šta se tiče topovnjača klase Helsinki interesantno je neznam dali je ko ovdi spominja da ti brodovi imaju 3 propelera na krim isto tako klimu imaju, ali samo grijanje, jer je brod građen za sjeverna mora pa posada priko lita u njima doslovno umire(bio sam po vrućini u njemu Laughing ).

Prijetelju nemaš pojma. Petar a posebno Zvonimir nisu hrpe željeza , a posebno ne Zvonimir koji je porinut 2001 godine. Najveći problem je bila neozbiljnost HRM-a koji mu je ugradio raketne bacače za kojih nema punjenja., isto tako nabacili su na njega stare motore koje je Zagorec dobavio iz Rusije. Brodovi su između ostaloga predvišeni i za protupodmorničko djelovanje ali im nikada nije ugrađen snonar. Specifikacije brodova a posebno dorađenoga Zvonimira pobrale su dosta nagrada kod uglednih Vojnih magazina. Svojom brzinom, doletom rakete od 120 km te odličnim sistemom navođenja istoh bez problema se mogao nositi s puno većim i bolje naoružanim brodovima, velika šteta što živimo u zemlji lopova i kriminalaca koji na kraju ništa od toga nisu ni uveli.

Klasa helsinki je zadnjih 10 godina operirala po Finskim jezerima jer su i sami finski vidjeli da ti brodovi nemaju nikakav kapacitet za borbeno djelovanje na moru , a stavljenje klase helsinski u fregate je jednako jugslovoneskom klasificiranju po kojemu klasa Koni spada u razarače. Kad su ih već nabavljali nije mi jasno zašto su ih bojali u sivo kad je na njima već bila nabačena kamuflaža koja je puno bolja od jednolične sive boje

Petar i Zvonimir idu u rezalište- na sramotu HRM-a

Ove zadnje slike nije brod iz sastava HRM-a
[Vrh] Go down
9A6NFG




Join date : 30.08.2009
Age : 51
Lokacija : Rovinj-Rovigno

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimened kol 30, 2009 12:41 pm

FRED je napisao/la:
Samo. JRM ih je ima cilo čudo kako mi nismo iskupili još kojega?
Ove desantne brodove su činili u GREBENU, činidu mi se ful jednostavni, je ko zna koliko bi mogli koštat?
Meni se čak čini da postoje dvi verzije krača i duža.
nadovezat ću se na tvoju temu ako smijem , kolko ja znam o tim čamcima to ti je desantni jurišni čamac od cca 25 metara jedna verzija i 30metara druga verzija , imala ih je JRM oko30 -40 komada , ostalo je kod nas neslužbeno 9 komada tj ono šta je tada ostalo na remont u Šibenik i okolica , vidio sam ih jedno 9 komada na vojonj viježbi šta smo imali u Lori 90-ih ,činimise 6 u boxevima i par oko njih .

Napraljeni su svi u Velu Luku u brodobradilište Greben ,
na nekima su montirani MTU motori od po 1300ks i to po dva komada ,drugi su imali motore od po cca 800ks te neki imaju samo jedan motor , uglavnom dizel su , bilo je na 110-ki o ako se dobro sjećam turbo motor (NE na propeler)nego mlazni kao šta imaju danas moderni skutiri za vodu ,
jednoga sam vidio pred dvije godine u Marini u Rovinu ,kupili su ga neka ekipa ronioca iz Šibenika i bijele je boje , to je ona "duža" varijanta činimise oko 30 metara .
104-ka i 102-ka su unutra imale Radar ,Žiro kompas , klasična BUSSOLA , VHF uređaj na 2 metra, dio je bio na pomorski band te drugi dio vojni band , bila je i jedna 4 metarska stanica (neću ulazit u detaljeda ne offtopikiram)kratkog vala nije bilo , naknadno su stavljene motorole .
Topovi na 104 i na 102 na krovu ,bilo ijh je samo jedan ne kao na 106 ici 2 komada.
Imam još i slike negdije doma ako ih nađem ču ih skenirati i staviti .
Za sad tolko od mene pozz 9a6nfg
[Vrh] Go down
maki777




Join date : 28.11.2009
Lokacija : R I J E K A

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimesri lip 30, 2010 12:12 pm

U Rijeci


Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 P7050113

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 P7050114

Uploaded with ImageShack.us

[URL=http://img138.imageshack.us/i/p

[Vrh] Go down
Luka

Luka


Join date : 05.01.2009
Lokacija : Rijeka

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimesri lip 30, 2010 5:27 pm

Koliko HRM ima brodova?(sve skupa)
[Vrh] Go down
croships




Join date : 13.02.2008

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimesri lip 30, 2010 8:36 pm

Ima 40 brodova od toga 31 u službi,a 9 van službe.
[Vrh] Go down
FRED

FRED


Join date : 02.03.2008
Lokacija : Split - Hvar

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimesri lip 30, 2010 8:38 pm

Malooooo.
Oko 20 ako ubrojimo i ˝Kraljicu Mora˝ aktivnoh brodova + možda još koji manji brod koji se ne koristi ili je u raspremi.
Svakako okosnica nam je 5 raketnih topovnjača, 2 minopolagača,po jedan spasiački, školski i lovac mina.

[Vrh] Go down
Luka

Luka


Join date : 05.01.2009
Lokacija : Rijeka

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimesri lip 30, 2010 10:48 pm

A koliko ih je imala JRM?
[Vrh] Go down
FRED

FRED


Join date : 02.03.2008
Lokacija : Split - Hvar

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimesri lip 30, 2010 11:12 pm

E to neznam, teško da če to ko znat točan broj jer se stalno ulagalo u nove brodove i stalno je ništo išlo u rashod. Vjerovatno misliš na godinu 1989.
Po mom mišljenju moglo je bit oko 100 večih brodova. Ali stvarno neznam.
[Vrh] Go down
Luka

Luka


Join date : 05.01.2009
Lokacija : Rijeka

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimečet srp 01, 2010 11:51 am

FRED je napisao/la:
E to neznam, teško da če to ko znat točan broj jer se stalno ulagalo u nove brodove i stalno je ništo išlo u rashod. Vjerovatno misliš na godinu 1989.
Po mom mišljenju moglo je bit oko 100 večih brodova. Ali stvarno neznam.

Mislio sam koliko ih je bilo u bolje dane...
[Vrh] Go down
Mala

Mala


Join date : 17.05.2009
Lokacija : Split

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitimečet kol 05, 2010 5:29 pm

Evo malo svježih sličica Very Happy

raketna topovnjača "Dubrovnik"
Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 2rogehx

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 2je1m6q

OB-04 "Hrvatska Kostajnica"

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 28gxkix

RTOP-12 "Kralj Dmitar Zvonimir"

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 9rrvqa

RTOP-11 "Kralj Petar Krešimir"

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 2vafc3n

Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 1ooge9

[Vrh] Go down
http://www.tamo-gdje-je-srce.blog.hr
Sponsored content





Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Hrvatska Ratna Mornarica   Hrvatska Ratna Mornarica - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Hrvatska Ratna Mornarica
[Vrh] 
Stranica 2 / 5.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Brodovi i pomorstvo :: Ratna mornarica :: Ratne mornarice i brodovi na Jadranu-
Forum(o)Bir: