Brodovi i pomorstvo

Forum about ships and maritime travel
 
Početna stranicaPočetna stranica  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Nasukani brod na Peljescu

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
vucko




Join date : 19.10.2010
Lokacija : Beograd

Nasukani brod na Peljescu Empty
PostajNaslov: Nasukani brod na Peljescu   Nasukani brod na Peljescu Icon_minitimeuto lis 19, 2010 8:13 am

Pozdrav,
Da li neko zna pricu o nasukanom teretnom brodu u akvatoriju Orebica na Peljescu (na potezu Orebic - Podobucje)?
Tu je bio sredinom i krajem 80-tih godina. Koliko se secam, bio je to brod starog tipa gradnje sa rasporedom stiva 3+2, centralno postavljenim mostom i vlastitim dizalicama za utovar/istovar.
Googlao sam po netu, ali o toj havariji nista nema
Pozdrav iz Beograda
[Vrh] Go down
montokuc

montokuc


Join date : 13.09.2008
Lokacija : Köln,Germany

Nasukani brod na Peljescu Empty
PostajNaslov: Re: Nasukani brod na Peljescu   Nasukani brod na Peljescu Icon_minitimeuto lis 19, 2010 4:35 pm

Dobro dosao na forum,vucko!
Jeli to mozda bio brod "Boka",vidi [You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
vucko




Join date : 19.10.2010
Lokacija : Beograd

Nasukani brod na Peljescu Empty
PostajNaslov: Re: Nasukani brod na Peljescu   Nasukani brod na Peljescu Icon_minitimeuto lis 19, 2010 5:13 pm

montokuc je napisao/la:
Dobro dosao na forum,vucko!
Jeli to mozda bio brod "Boka",vidi [You must be registered and logged in to see this link.]


hvala na dobrodoslici!

hmmm ... mozda je to taj brod, ali sam malo zbunjen...

'Brod "BOKA" nalazi se na dubini od 15m. Nasukao se, a potom potopio 1981.Dužina broda je 106m.Dio broda iznad crte gaza je izrezan i otegljen. Dok donji dio u potpunosti lezi na morskom dnu. Kompletan motor sa pomočnim prostorijama-mehaničkim radionicama, krmeni dio sa dva ogromna properela predstavljaju fascinantnu sliku."

Tih 80-tih (od '84 pa na ovamo) je stajao u punoj velicini "zakucan" na obalu, dok se u tekstu pominje da je potonio Question S ruge strane kaze da je iseceno sve iznad crte gaza!?
Evo trazim gde je lokacija tog broda "Boka". Kada su ga isekli? Mozda '90-tih?
Bilo bi dobro kada bi neko imao sliku dok ga jos nisu isekli.
[Vrh] Go down
vucko




Join date : 19.10.2010
Lokacija : Beograd

Nasukani brod na Peljescu Empty
PostajNaslov: Re: Nasukani brod na Peljescu   Nasukani brod na Peljescu Icon_minitimeuto lis 19, 2010 8:30 pm

Izgleda da je stvarno u pitanju brod "Boka"
Evo slika:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Uploaded with [You must be registered and logged in to see this link.]

Uploaded with [You must be registered and logged in to see this link.]

Uploaded with [You must be registered and logged in to see this link.]


[Vrh] Go down
Slobo




Join date : 16.05.2014
Lokacija : Kotor

Nasukani brod na Peljescu Empty
PostajNaslov: Re: Nasukani brod na Peljescu   Nasukani brod na Peljescu Icon_minitimesub svi 17, 2014 12:15 am

Ovaj brod se nasukao kod Orebića 26og Oktobra 1981. Bio sam kadet na tom brodu u vrijeme kada se dogodilo nasukanje. Brod je isplovio iz Ploča , odredište je bila La Spezia. Nasukanje se dogodilo uveče u 18 i 10 po lokalnom vremenu. Znam da su na mostu bili zapovjednik , prvi oficir i kormilar (timun na ruke). Nikada nisam saznao pravi razlog . Znam da je duvao jak jugo 6/7 BS , padala je i jaka kiša.
Posada je iskrcana sa broda sutra dan oko 4 sata posle podne , i ostali smo u hotelu Marko Polo na Korčuli. Na brodu je ostao komandni kadar njih 5 ili 6 , ne sjećam se tačno i bili su na brodu još oko mjesec dana.
Ako nekoga interesuje još detalja možda se i sjetim , ali eto pršlo je 33 godine od tada.
[Vrh] Go down
wraschka




Join date : 29.11.2017
Lokacija : Austrija

Nasukani brod na Peljescu Empty
PostajNaslov: Re: Nasukani brod na Peljescu   Nasukani brod na Peljescu Icon_minitimesri stu 29, 2017 1:44 pm

Ja sam bio prvi put oko ovoga broda 86te godine, kade to je još bio "jedan komad. Do sada ja sam našao 2 slike od koji se vidi jedan ovdje. Sredno dio je izgorio već, jer ne znam šta se dogodio.
[You must be registered and logged in to see this image.]
[Vrh] Go down
wraschka




Join date : 29.11.2017
Lokacija : Austrija

Nasukani brod na Peljescu Empty
PostajNaslov: nasukani brod na peljescu   Nasukani brod na Peljescu Icon_minitimesri stu 29, 2017 2:01 pm

Evo je druga slika broda "BOKA".
[You must be registered and logged in to see this image.]
[Vrh] Go down
vucko




Join date : 19.10.2010
Lokacija : Beograd

Nasukani brod na Peljescu Empty
PostajNaslov: Re: Nasukani brod na Peljescu   Nasukani brod na Peljescu Icon_minitimesri stu 29, 2017 4:37 pm

Super slike. Hvala puno.

Kada pogledam ove slike sada, nasukani bord Boka se ne cini tako impozantno kao sto je meni izgledao te davne '83 i '84, kada sam imao 7, odnosno 8 god.
Nekako mi je taj beli brod zaibijen u ostre stene ulivao neko strahopostovanje - vise strah nego postovanje  Very Happy
Valjda to tako izgleda iz decije perspektive.
[Vrh] Go down
Slobo




Join date : 16.05.2014
Lokacija : Kotor

Nasukani brod na Peljescu Empty
PostajNaslov: Re: Nasukani brod na Peljescu   Nasukani brod na Peljescu Icon_minitimepet pro 01, 2017 8:36 am

Puno vam hvala za ove fotografije.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Nasukani brod na Peljescu Empty
PostajNaslov: Re: Nasukani brod na Peljescu   Nasukani brod na Peljescu Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Nasukani brod na Peljescu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Koji je ovo brod
» Brod GALEB
» brod junior
» Gedser Rev-brod svjetionik

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Brodovi i pomorstvo :: Događaji :: Vijesti iz pomorstva-
Forum(o)Bir: