Brodovi i pomorstvo

Forum about ships and maritime travel
 
Početna stranicaPočetna stranica  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 trajekti koje zasluzuje ova zemlja

Go down 
+40
ero
speed61
crni_balkanac
Goran2812
Korkira
PS2
Kristian
Bartol Kašić
val
Pelegrin
Admin
maki777
karabin
ikar
file
miki
glazbenik1
brbinj_004
glava79
Scopax
dinko3
marcro
lekadol
Slavija I
sova
markost
korkira1
croships
sidro
man750
MARKO POLO
FRED
PORT SPLIT
USS Nimitz
631
Robert
Achille Lauro
tnardell1
Luka
barba
44 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
Autor/icaPoruka
MARKO POLO




Join date : 01.02.2009
Lokacija : Rijeka

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimened svi 17, 2009 12:17 am

Ovaj bi trajekt dobro došao za Vela Luku i Uble

M/S ISLE OF LEWIS.

Byggd 1995 av Ferguson Shipbuilders Ltd., Port Glasgow, Skottland.

Varvsnummer. 608.

Dimensioner. 101,25 x 18,00 x 4,20 m.

GT/ DWT. 6753/ 867.

Maskineri. Två 6-cyl, Mirrlees Blackstone dieslar.

Effekt. 6442 kW.

Knop. 18,0.

Passagerare. 968.

Hyttplatser. 0.

Bilar. 124.

Lastmeter 170.

IMO. 9085974.

[img][You must be registered and logged in to see this link.][/img]
[You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
Scopax

Scopax


Join date : 28.08.2009
Lokacija : Kvarner

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimečet lis 29, 2009 6:38 pm

Mega Express, u vlasništvu Sardinia/Corsica Ferries.

napravljen 2001. u Italiji
dimenzije 172,70 x 24,82 x 6,55 m.
brzina 28 kn
putnika 1800
automobila 550

skup je i ima ogroman kapacitet, al treba gledati u budućnost, kad će se Jadrolinija morat nosit sa puno jačim brodovima, da to vrijeme dočeka bar donekle spremna.
mislim da bi jedan zasad a kroz koju godinu, više takvih brodova, spasilo obraz Jadrolinije.

[You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
sidro

sidro


Join date : 28.01.2009

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimečet lis 29, 2009 6:42 pm

Kada uđemo u EU ako ikada uđemo evo takvih brodova koji ce voziti kod nas,normalno ne u vlasništvu Jadrolinije.
affraid
[Vrh] Go down
Scopax

Scopax


Join date : 28.08.2009
Lokacija : Kvarner

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimečet lis 29, 2009 6:45 pm

sidro je napisao/la:
Kada uđemo u EU ako ikada uđemo evo takvih brodova koji ce voziti kod nas,normalno ne u vlasništvu Jadrolinije.
affraid

zato bi Jadrolinija trebala radit na tome da ovakve brodove prisvoji u svoje vlasništvo, bilo kako bilo, nać će se lova negdje.
neće moć konkurirat tim grdosijama sa starim ragama kao nšto su Polo/Liburnija/Dubrovnik
[Vrh] Go down
sova

sova


Join date : 23.09.2008
Lokacija : Zadar

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimečet lis 29, 2009 7:19 pm

Točno to, EU i kabotaža bi doslovno mogli pojesti naše brodare ukoliko se ne pripreme na vrijeme. Baš zato što se novca nema na bacanje, je li uopće onda potrebno ići u popravak sada oštećenog "ponosa flote", ili se orjentirati na budućnost, jer u toj budućnosti neće biti mjesta za ovo što se danas posjeduje, barem ne kad je konkurencija u pitanju.
[Vrh] Go down
http://www.pomorstvo.net
FRED

FRED


Join date : 02.03.2008
Lokacija : Split - Hvar

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimečet lis 29, 2009 9:36 pm

Ma nepište gluposti, di čemo sa ovakvim brodovima, odnosno šta če nam EU donit novoga NIŠTA. Jer i dosad mogu strane kompanije plovit mađunarodne linije, jedino za obalini promet ima ograničenja. A to sigurno neče plovit ovakvi brodovi. I ja bi bi prisritan da mi imamo nešto slično, ali bezveze, bilo bi nam bolje nabavit / izgradit par trajekata veličine ˝Lastova˝ i par ˝˝Hektoroviča˝, da se ne mučimo čime čemo do Lošinja ili Visa. A ovo su sve bezpotrebna bacanja novaca, pa i sad nam dužobalna ima više članova posade nego putnika. Nama svakako tribaju novi brodovi, ali u skladu sa našim poterbama. Znači ništo godina proizvodnje 90 - ih do 2000 dužine maksimalno 100 m. A mislite li da po europi ne polve brodovi gordine proizvodnje 70 - ih ima ih koliko hočete.
[Vrh] Go down
sidro

sidro


Join date : 28.01.2009

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimečet lis 29, 2009 10:02 pm

FRED je napisao/la:
Ma nepište gluposti, di čemo sa ovakvim brodovima, odnosno šta če nam EU donit novoga NIŠTA. Jer i dosad mogu strane kompanije plovit mađunarodne linije, jedino za obalini promet ima ograničenja. A to sigurno neče plovit ovakvi brodovi. I ja bi bi prisritan da mi imamo nešto slično, ali bezveze, bilo bi nam bolje nabavit / izgradit par trajekata veličine ˝Lastova˝ i par ˝˝Hektoroviča˝, da se ne mučimo čime čemo do Lošinja ili Visa. A ovo su sve bezpotrebna bacanja novaca, pa i sad nam dužobalna ima više članova posade nego putnika. Nama svakako tribaju novi brodovi, ali u skladu sa našim poterbama. Znači ništo godina proizvodnje 90 - ih do 2000 dužine maksimalno 100 m. A mislite li da po europi ne polve brodovi gordine proizvodnje 70 - ih ima ih koliko hočete.
Fred ti pišeš gluposti jer brodovi velicine Lastova i Hektorovica više ne zadovoljavaju u sezoni po kapacitetu.Lastova ne možeš ni zimi poslati za Lastovo a pogotovo u sezoni kada je i Korcula postala mala i njoj ostaju vozila iako je dnevnu liniju vozilaIstra.Prvo treba izgraditi rive a onda kupiti brodove.Dobar primjer su Stari Grad i Supetar koji su na racun dobrih riva dobiki i prave brodove.U Zadarskom okružju još uvjek nema prave rive iako su zadnjih nekoliko godina nešto napravili ali nedovoljno.Ne zaboravi osnova svega su rive.Što se tice međunarodnog prometa Jadrolinija place da im se ne isplati linija Split Ancona a voze sa jednim brodom(Dubrovnik) dok Blue Line vozi sa dva broda svakodnevno i ne odlazi sa te linije.Da se privatniku to ne isplati vec bi je odavna ugasio.Nama se izgleda ništa ne isplati.Što se tice brze pruge ona je zimi svakako nerentabilna ali ljeti sa onakvim cjenama sigurno nije.
[Vrh] Go down
sova

sova


Join date : 23.09.2008
Lokacija : Zadar

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimečet lis 29, 2009 10:11 pm

Po kojem kriteriju je tema u kojoj se raspravlja o JADROLINIJI završila u forumu SVI OSTALI BRODARI i to s vrlo inovativnim i smislenim naslovom "trajekt"? Je li to moderator ima pravo raditi ako mu se ne sviđaju tuđa mišljenja odnosno gluposti??
[Vrh] Go down
http://www.pomorstvo.net
glava79

glava79


Join date : 16.07.2008
Age : 45
Lokacija : Split

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimečet lis 29, 2009 10:47 pm

FRED je napisao/la:
Ma nepište gluposti, di čemo sa ovakvim brodovima, odnosno šta če nam EU donit novoga NIŠTA. Jer i dosad mogu strane kompanije plovit mađunarodne linije, jedino za obalini promet ima ograničenja. A to sigurno neče plovit ovakvi brodovi. I ja bi bi prisritan da mi imamo nešto slično, ali bezveze, bilo bi nam bolje nabavit / izgradit par trajekata veličine ˝Lastova˝ i par ˝˝Hektoroviča˝, da se ne mučimo čime čemo do Lošinja ili Visa. A ovo su sve bezpotrebna bacanja novaca, pa i sad nam dužobalna ima više članova posade nego putnika. Nama svakako tribaju novi brodovi, ali u skladu sa našim poterbama. Znači ništo godina proizvodnje 90 - ih do 2000 dužine maksimalno 100 m. A mislite li da po europi ne polve brodovi gordine proizvodnje 70 - ih ima ih koliko hočete.
Slazem se, nama ovakvi brodovi ne trebaju.Treba jedan dobar brod do Vela luke i Lastova i to je to. Za Split-Ancona moze isto jedan novi, ali ne ove velicine (do 400 auta). Blue Line vozi svaki dan od 01.04. do 1.11. osim subotom iz Splita, a nediljom iz Ancone,a ostalo vozi kao i Jadrolinija, samo po ure ranije jer štede na gorivu. Neznam zasto je Adriatica, a zatim Tirrenia odustala od te linije.
[Vrh] Go down
FRED

FRED


Join date : 02.03.2008
Lokacija : Split - Hvar

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimečet lis 29, 2009 10:50 pm

Nema moderator volju radit šta hoče nego sam misli prebacit ove postove u temu ˝trajekti koje zaslužuje ova zamlja˝, ovo je privremeni naslov dok ne spojim ove dvi teme u jednu, međutim sad mi ih neče spojit.
[Vrh] Go down
brbinj_004

brbinj_004


Join date : 31.08.2009
Age : 35

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimesub sij 09, 2010 9:24 pm

FRED je napisao/la:
Recimo ST - SG iako mi se čini malo auta ali zimi bi bi odličan.
Sa 16 čv može i za Vis i Korčulu.
Do Supetra nabi ima nekog smisla jer bi izgubi neko vrime dok digne provu, pa brzina nebi došla do izražaja.

Možda čak i Zadar - Brbinj, jel ko zna više o toj liniji?

Interesantno mi je da sa motorima sange 4600 kW SyltExpress postiže 16 čv.
Naši trajekti sličnih dimenzija imaju oko 5000 za istu brzinu.

Zadar Brbinj ti je 13,5 milja, znači sa 16 milj u najsporijoj manovri riva riva ura vrimena
[Vrh] Go down
glazbenik1

glazbenik1


Join date : 13.12.2009

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimened vel 07, 2010 11:52 am

Evo gledam je vezana kod glavnog kolodvora u Šibeniku, ako je pa-pa ne triba tugovati evo predlažem [You must be registered and logged in to see this link.] izgleda mi dobro star godinu dana. Neutral Neutral
[Vrh] Go down
miki




Join date : 31.12.2008

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimened vel 07, 2010 1:09 pm

ovo bi bila dobra zamjena, samo nisam vidio brzinu, ako su pametni nece kupiti brod koji je sporiji od Lastova
[Vrh] Go down
glazbenik1

glazbenik1


Join date : 13.12.2009

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimened vel 07, 2010 2:31 pm

Moram priznati da ni ja nisam gleda brzinu ali pitam se ko u današnje vrime radi brodove i trajekte koji idu 11 kt osim nas. Gledajući u tom pravcu mislimda ovaj trajekt nije ispod 16kt. Na kraju krajeva u svojoj mladosti Istra je vozila putnom brzinom 19 kt.
[Vrh] Go down
glazbenik1

glazbenik1


Join date : 13.12.2009

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimened vel 07, 2010 2:50 pm

Uostalom ovaj ide 19 kt [You must be registered and logged in to see this link.] i vrlo je precizan 100 auta, 500 putnika. S tim bi Lastovljani mirno spavali duže vrime.
[Vrh] Go down
file

file


Join date : 04.12.2009
Lokacija : split

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimened vel 07, 2010 3:37 pm

glazbenik1 je napisao/la:
Uostalom ovaj ide 19 kt [You must be registered and logged in to see this link.] i vrlo je precizan 100 auta, 500 putnika. S tim bi Lastovljani mirno spavali duže vrime.
Grk.Mislin da nije baš stabilan.I da mu je mal gaz.
[Vrh] Go down
ikar

ikar


Join date : 01.02.2009
Age : 32
Lokacija : Rijeka

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimened vel 07, 2010 3:54 pm

glazbenik1 je napisao/la:
Moram priznati da ni ja nisam gleda brzinu ali pitam se ko u današnje vrime radi brodove i trajekte koji idu 11 kt osim nas. Gledajući u tom pravcu mislimda ovaj trajekt nije ispod 16kt. Na kraju krajeva u svojoj mladosti Istra je vozila putnom brzinom 19 kt.

Mislim da ovaj gore nije baš prebrz, okretljive sapnice nisu baš za neku preveliku brzinu... Max do 14-15kn.
[Vrh] Go down
korkira1

korkira1


Join date : 19.12.2008
Age : 30
Lokacija : Vela Luka

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimened vel 07, 2010 4:07 pm

Kada vidite da je trajekt iz Grcke odmah odustanite od njega.
[Vrh] Go down
glazbenik1

glazbenik1


Join date : 13.12.2009

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimened vel 07, 2010 6:27 pm

Bacija sam oko [You must be registered and logged in to see this link.] nema ni Istra veći gaz, šta se mene tiće ja bi se rađe vozija u novom Hyundai nego starom Mercedesu. A ima još brodova po svitu kad već mi nismo u stanju napraviti dobar brod. Kod nas se napravi brod onda se traži pogodna pruga za njega. Mislim da bi trebalo biti obrnuto. Odrediti prugu i za nju napraviti brod ili trajekt. Za Lastovo treba trajekt brz između 16 i 20 kt, kapaciteta 100 auta bez platformi ili pokretne radi kamiona, zatvorenog tipa i da može ići na more jaćine 7. Ovo su sve ostalo eksperimenti a otočani nikad nisu sigurni oče li doć do svog otoka ili će ostat di jesu.
[Vrh] Go down
glazbenik1

glazbenik1


Join date : 13.12.2009

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimened vel 07, 2010 7:25 pm

ikar je napisao/la:
glazbenik1 je napisao/la:
Moram priznati da ni ja nisam gleda brzinu ali pitam se ko u današnje vrime radi brodove i trajekte koji idu 11 kt osim nas. Gledajući u tom pravcu mislimda ovaj trajekt nije ispod 16kt. Na kraju krajeva u svojoj mladosti Istra je vozila putnom brzinom 19 kt.

Mislim da ovaj gore nije baš prebrz, okretljive sapnice nisu baš za neku preveliku brzinu... Max do 14-15kn.



Najveći cruzer na svijetu ‘Oasis of the Sea’ ima takve propele i 24 čvora mu je maksimalna brzina, nekidan bilo na TV od polaganja kobilice do prvog putovanja znači ipak nije točno konstatacija. Čak je morao nanovo na dok jer je stavljen loš potisni ležaj pa je zamijenjen na trošak brodogradilišta.
[Vrh] Go down
Luka

Luka


Join date : 05.01.2009
Lokacija : Rijeka

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimened vel 07, 2010 7:43 pm

glazbenik1 je napisao/la:
Uostalom ovaj ide 19 kt [You must be registered and logged in to see this link.] i vrlo je precizan 100 auta, 500 putnika. S tim bi Lastovljani mirno spavali duže vrime.
Ovaj izgleda kao Mate Balota s "nosom"... lol!
[Vrh] Go down
glazbenik1

glazbenik1


Join date : 13.12.2009

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimened vel 07, 2010 8:08 pm

Uopče ne izgleda loše ipak ima bi težak zadatak zaminiti Istru koja je svoje dokazala vozeći 44 godine od toga 29 kod nas mislim . Kod Istre su 4 motora i dosta često je napravila prugu sa 3 a da niko nije bio svjestan mislim na putnike. S obzirom da su bili snažni sa malo više gasa držala je 15 kt bez problema na 3 motora. Ako povuću Istru moraće dobro pogledati šta se kupuje, ipak je ona upadala kad su svi stajali. Danas sam je malo izbliza pogleda i iskreno vrime joj je odavno isteklo.
[Vrh] Go down
karabin

karabin


Join date : 06.06.2009
Lokacija : u gvardiji

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimeuto vel 09, 2010 3:59 pm

zamjena za istru [You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
Scopax

Scopax


Join date : 28.08.2009
Lokacija : Kvarner

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimened oľu 14, 2010 11:37 pm

glava79 je napisao/la:
FRED je napisao/la:
Ma nepište gluposti, di čemo sa ovakvim brodovima, odnosno šta če nam EU donit novoga NIŠTA. Jer i dosad mogu strane kompanije plovit mađunarodne linije, jedino za obalini promet ima ograničenja. A to sigurno neče plovit ovakvi brodovi. I ja bi bi prisritan da mi imamo nešto slično, ali bezveze, bilo bi nam bolje nabavit / izgradit par trajekata veličine ˝Lastova˝ i par ˝˝Hektoroviča˝, da se ne mučimo čime čemo do Lošinja ili Visa. A ovo su sve bezpotrebna bacanja novaca, pa i sad nam dužobalna ima više članova posade nego putnika. Nama svakako tribaju novi brodovi, ali u skladu sa našim poterbama. Znači ništo godina proizvodnje 90 - ih do 2000 dužine maksimalno 100 m. A mislite li da po europi ne polve brodovi gordine proizvodnje 70 - ih ima ih koliko hočete.
Slazem se, nama ovakvi brodovi ne trebaju.Treba jedan dobar brod do Vela luke i Lastova i to je to. Za Split-Ancona moze isto jedan novi, ali ne ove velicine (do 400 auta). Blue Line vozi svaki dan od 01.04. do 1.11. osim subotom iz Splita, a nediljom iz Ancone,a ostalo vozi kao i Jadrolinija, samo po ure ranije jer štede na gorivu. Neznam zasto je Adriatica, a zatim Tirrenia odustala od te linije.

nisam vidio ovu temu, čini mi se zaboravljena, uglavnom, čemu ne ovakvi brodovi, jednom kada uđemo u EU, ti brodovi će po sezoni vozit standardne linije di treba kapaciteta, a van sezone će te linije vozit manji feriboti, a ti veliki brodovi bi kad budemo članica EU (što je već pitanje dana) ti brodovi će moć konkurirati za linije van Jadrana, znači, otvoreno tržište, Jadrolinija bi mogla u tom slučaju bez beda vozit linije po mediteranu!
[Vrh] Go down
maki777




Join date : 28.11.2009
Lokacija : R I J E K A

trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitimesub tra 10, 2010 6:56 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

Evo jedan mislim da bi bio dobar za međunarodnu ili dužobalnu

skinuto sa [You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
Sponsored content





trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Empty
PostajNaslov: Re: trajekti koje zasluzuje ova zemlja   trajekti koje zasluzuje ova zemlja - Page 5 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
trajekti koje zasluzuje ova zemlja
[Vrh] 
Stranica 5 / 9.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» jadrolinija brodovi koje smo voljeli
» Trajekti Rapske plovidbe

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Brodovi i pomorstvo :: Putnički brodari :: Svi ostali brodari i brodovi-
Forum(o)Bir: